ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ




завантажено 20.11.2014

ЮРИДИЧНІ ЗАДАЧІ

З ТЕМИ "СПАДКОВЕ ПРАВО"


Задача №1

 

По смерті громадянина П. у нього залишилось майно на 100 000 грн. Про своє бажання отримати це майно заявили 12-річна дочка, син 46 років, 82-річна мати та два брата померлого (30 та 62 років), яким від заповідав своє майно в рівних долях. Розв'яжіть цю ситуацію за нормами спадкового права України.

Критерії відповіді.

1.Указати вид спадкування.

2.Визначити спадкоємців.

3.Указати отримані долі спадку у гривнях.

 

 

Задача №2

У померлої громадянки К. залишились мати та чоловік. Окрім того,є два її брата та сестра. Мати, чоловік та сестра відмовились від спадку. У сестри виникли сумніви, чи буде прийнята їх відмова та якою в цьому випадку буде доля спадку. Надайте їй відповідь.

 

Критерії відповіді.

1.Указати вид спадкування.

2.Визначити спадкоємців.

3.Указати отримані долі спадку.

 

Задача №3

По смерті громадянина З. єдиним спадкоємцем став його повнолітній племінник Микола. Через деякий час після прийняття спадку Микола несподівано дізнався, що його покійний дядя за місяць до смерти склав за всіма правилами договір займу з громадянином М. та отримав від нього гроші  в суммі 5 000 грн., на строк у 3 місяці, які не повернув. Кредитор вимагає, щоб борг повернув племінник. Микола не погоджується, мотивуючи  тим, що особисто він не яких грошей у громадянина М. не брав. Поясніть права та обов’язки субъектів цивільно – правових відносин.

Критерії відповіді.

1.Указати вид спадкування.

2.Визначити спадкоємців.

3.Чи повинен Микола повернути борг померлого дяді? Що про це мовить закон?.

 

Задача №4

В родині Петренко троє дітей. Старший син Дмитро (17 років) своєю поведінкою постійно «приносив» проблеми та неприємності батькам. Після чергового конфлікту з батьком Дмитро пішов з дому та не повернувся. Батько розсердився та, складаючи заповіт залишив Дмитра без будь якої частки спадку. Аргументи батька: майно моє і моє право розподіляти його саме таким чином, бо Дмитро не заслуговує і на копійчину.

Критерії відповіді.

1. Назвіть випадок, коли згідно законуволя батька після його смерті буде виконана.

2. Назвіть випадок, коли рішення батька буде протирічити закону.

 

Задача №5

Громадянин С. залишив заповітяким розпорядився усе майно, яке у нього є (на суму 24 000 грн.) передати музею пам’яті його діда. У нього залишились син(21 рік, водій) та дочка (14 років, учениця). До вас як до юридичного консультанту звернулась жінка померлого (45 років, працює на з/д) та його мати (66 років, пенсіонерка). Надайте їм обґрунтовану відповідь про можливість отримання спадку.

Критерії відповіді.

1.Указати вид спадкування.

2.Визначити спадкоємців.

3.Указати отримані долі спадку у гривнях.

 

Задача №6

Після смерті в автокатастрофі подружжя Остапових на їхнє майно претендують: син (21 років); донька (17 років); рідний брат по­мерлого; мати померлої; громадянин Третяк (79 років, якого утримував померлий 8 років). Хто із перерахованих осіб отримає частину спадщини?

Критерії відповіді.

1. Вказати вид спадкування.

2. Визначити спадкоємців.

 

Задача №7

Після смерті Опанаса Одаренка, який не залишив заповіту, на його майно претендують: дружина (54 років), син (28 років), долька дружини(удочерив за рік до смерті), перша дружина (59 років) та донька від першого шлюбу (ЗО років), рідний брат (62 роки), мати померлого (80 років). Хто із них має право на спадок? На скільки долів буде поділено спадщину?


Задача №8

Громадянин Довженко усе своє майно заповів рідному брату. Дружина громадянина Довженко П. (48 років, працює бухгалтером), син (28 років, працює водієм), донька (17 років навчається в інституті), мати (71 рік, пенсіонерка) в якості спадкоємців у заповіті названі не були. Дружина Довженка, подала позовну заяву у суд, де висунула свої претензії як дружини на частину майна. Яке рішення прийме суд? Чому?

 

Задача №9

За заповітом, складеним перед смертю, громадянка Онишко усе своє майно заповіла рідній сестрі, її двоюрідна сестра (35 років, інвалід з дитинства), що знаходилася на утриманні померлої з 10 років, вважає, що має право на певну частку спадщини померлої. Також свої претензії на спадок висловлюють чоловік померлої (56 років) та двоє неповнолітніх дітей, що звернулися до юридичної консультації. Яку відповідь вони отримають?

 

Задача №10

Громадянин Гуменюк у заповіті своє майно заповів усім своїм родичам у рівних частинах: дружині, двом синам, двоюрідному брату, рідній сестрі та матері. Проте заповіт визнали недійсним, оскільки Гуменюк хворів на епілепсію (хронічне психічне захворювання). Як буде вирішено долю спадку?

 

Задача №11

Громадянин Саков своє майно заповів двом двоюрідним братам, єдиним родичам. Через 4 місяці після смерті Сакова, помер старший двоюрідний брат, у якого залишились дружина з повнолітньою дочкою. Дружина старшого брата вважає, що його частина спадщини повинна належати їй із дочкою, а інший брат вважає, що все майно повинно перейти йому.

Як вирішити ситуацію? Відповідь обгрунтуйте.

 

Задача №12

Онуфрієв проживав разом із дружиною дочкою та сином. Син неодружений, а донька одружена і в неї троє дітей. Після смерті Онуфрієв не залишив заповіту.

Як буде вирішено долю майна померлого, якщо донька померла за два місяці до смерті батька?

 

 

Розв'яжіть:

А:(БхВ)-Г = Ґ + Д, коли:

 

А — правочин повинен обов'язково укладатися у письмовій формі між фізичними особами на суму, що перевищує ... грн.;

Б — кількість видів юридичних фактів в залежності від волі суб'єкта;

В — кількість видів дієздатності у цивільному праві в залежності від обсягу;

Г — вік, з якого настає неповна дієздатність;

Ґ — мінімальний вік, з якого неповнолітній несе цивільно-правову відповідальність;

Д — кількість книг, з яких складається Цивільний кодекс України.


Розв'яжіть:

(А + Б)хВ = Г + Ґ + Д, коли:

 

А — вік, з якого настає повна дієздатність;

Б — кількість видів спільної власності;

В — кількість черг спадкоємців;

Г — термін, протягом якого після смерті автора охороняються майнові права;

Ґ — вік, з якого особа набуває повної дієздатності, якщо вона бажає займатися  підприємницькою діяльністю;

Д— вік, до якого особа вважається частково дієздатною.



завантажено 16.11.2014



ПРАВОВІ ЗАДАЧІ


1.  Володя (17 років), за подаровані на день народження гроші, придбав відеомагнітофон. Через кілька днів бабуся з дідусем теж пода­рували йому до дня народження відеомагнітофон. Оскільки два магніто­фони йому були непотрібні, Володя один магнітофон із доплатою обміняв у свого товариша Андрія на чудовий цифровий фотоапарат. Через місяць батьки Андрія, взнавши про обмін, звернулися до Володі з вимогою повернути фотоапарат, повертаючи відео та гроші. Але Володя та його батьки відмовилися. Як буде вирішено ситуацію?


2. Громадянин Свірщ у стані алкогольного сп'яніння продав золотий перстень за 25 гривень. Його дружина вимагає від покупця (громадянина Петренка) повернути перстень, запропонувавши назад гроші, отримані за товар. Громадянин Петренко відмовляється повернути покупку та забрати назад гроші. Чи буде визнано договір дійсним? Чому?


3. Сімнадцятилітній Доценко пошкодив мобільний телефон, що належить його однокурснику. Визначте ознаки цивільного право­порушення.

   Яким чином буде відшкодовано збиток, якщо Доценко отримує стипендію?


4. За договором картонно-паперовий комбінат повинен був поставити 10 000 картонних ящиків для макаронної фабрики на 1 вересня. Але фабрика отримала лише 5 000 ящиків 10 вересня, а інших 5 000 — 2 жовтня, що призвело до зриву поставки продукції фабрикою. Дайте характеристику юридичній ситуації. Чи нестиме цивільно-правову відпо­відальність комбінат?


5. В одній із місцевих газет було опубліковано матеріал про консервний завод, де зазначалося, що його продукція випускається на застарілому обладнанні з недотриманням технологій і її споживання може зашкодити здоров'ю споживачів. У результаті громадяни міста практично перестали купувати продукцію заводу, що призвело до значних збитків. Дайте характеристику юридичній ситуації.

 

6. Класифікуйте правочини (угоди):

Стаття 698. Договір роздрібної купівлі-продажу

За договором роздрібної купівлі-продажу продавець, який здійснює підприємницьку діяльність з продажу товару, зобов'язується передати покупцеві товар, що звичайно призначається для особистого, домашнього або іншого використання, не пов'язаного з підприємницькою діяльністю, а покупець зобов'язується прийняти товар і оплатити його.


  •     Стаття 715. Договір міни   

За договором міни (бартеру) кожна зі сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар.

  • Стаття 717. Договір дарування

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

  • Стаття 744. Договір довічного утримання (догляду)

За договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий буди­нок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечу­вати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.


Стаття 759. Договір найму

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.


Стаття 827. Договір позички

За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

 

За змістом

Купівлі -продажу

Міни

Даруван­ня

Довічного утримання

Найму

Позички

Форма

 

 

 

 

 

 

Строк

 

 

 

 

 

 

Платність

 

 

 

 

 

 

Момент

виникнення

прав та

обов'язків

 

 

 

 

 

 

Розподіл

прав та

обов'язків

 

 

 

 

 

 

Спосіб

укладення

 

Визначеність

      мети

 

 

 7. Сім'я Сидоренків, ідучи відпочивати на море, з міркувань безпеки залишила своїм сусідам Климовичам на збереження аудіо- та відеотехніку, дозволивши їм користуватися нею. Коли Климовичі були на роботі, побутову техніку викрали злодії. Чи нестимуть відповідальність Климовичі?


8. Неповнолітньому Оресту (13 років) бабуся заповіла дачний будинок. Орест із батьками та молодшим братом живуть в однокімнатній квартирі. Його батьки за власним розсудом, намагаючись покращити житлові умови сім'ї, продали будинок і отримані кошти та свою одно­кімнатну квартиру обміняли на двокімнатну. Дайте оцінку юридичній ситуації. Чи є дії батьків Ореста законними?

 

9. Громадянин Олексієнко придбав легковий автомобіль із перебитими номерами двигуна та кузова, не знаючи, про його викрадення. Через рік, в результаті проходження технічного огляду у міліції, це було виявлено інспектором. Як буде вирішено ситуацію?

 

10. Шістнадцятилітньому Олексію на день народження батьки подарували спортивний велосипед, на якому хлопець катався із друзями щодня. Через рік за згодою батька Олексій продав велосипед своєму товаришу Макареві (18 років). Чи буде даний договір визнано дійсним? В яких діях Олексія знайшли відображення його права як власника (право володіння, користування, розпорядження)?

 

11. Визначте право володіння, користування та розпорядження
у наступних ситуаціях:

  • Отримання будинку у спадок
  • Керування автомобілем за довіреністю
  • Купівля магнітофона за дешевою ціною у наркомана
  • Здача складу в оренду
  • Передача майна у користування
  • Знищення художником власної картини
  • Скупка краденого
  • Продаж квартири власником

12. Визначте форми і види власності:

  • Ранець школяра
  • Залізничний вокзал
  • Міська школа
  • Телевізор, куплений подружжям
  • Земля сільськогосподарського кооперативу
  • Майно осіб, котрі ведуть фермерське господарство
  • Майно інституту
  • Майно товариства з обмеженою відповідальністю

 

13. Учні дев'ятого класу збиралися у туристичний похід, закупивши
у магазині багато різних банок консервованих продуктів. У школі під час
складання рюкзаків було виявлено, що усі 10 банок із курячим паштетом
здулися. Вважаючи, що консерви неякісні, учні вирішили повернути
їх у магазин та забрати гроші.

Як буде вирішено ситуацію? Відповідь обґрунтуйте.

 

14. Проїжджаючи повз дитячий майданчик на власному автомо­білі, громадянин Сушилов побачив, що на дорогу вибіг хлопчик за м'ячем. Намагаючись врятувати йому життя, Сушилов змушений був звернути різко вправо і, виїхавши на тротуар, пошкодив паркан та ворота приватного будинку.

Чи буде нести відповідальність Сушилов? Відповідь обґрунтуйте.                      Як вирішити ситуацію?

                                  

15. Коли дев'ятикласник Мишко вигулював собаку у парку поблизу проїжджої частини, спустивши її з повідка, вона раптово вибігла на дорогу. У цей час на шосе із-за повороту з'явився автомобіль, що рухався на невеликій швидкості. Водій автомобіля різко загальмував, та собака все одно на великій швидкості врізалась в автомобіль. У результаті було пошкоджено бампер, решітку радіатора, крило та фару автомобіля. Собака отримала численні ушкодження та перелом передніх лап. У відповідь на вимогу водія відшкодувати збитки батьки хлопця заявили: "А хто нам відшкодовуватиме витрати на лікування? Як буде вирішено ситуацію?

 

16. У громадянина Каштанова є дружина, її дочка від першого шлюбу, яку Каштанов удочерив, син, мати, брат.

На скільки долів буде поділено його майно після смерті при відсутності заповіту? Вкажіть осіб, які отримають спадок.

 

 


завантажено 15.11.2014



БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ


Держава

  1. Назвіть державні символи України. (Герб, прапор, гімн).
  2. Назвіть національні символи України. (Верба, калина, писанка, ви­шиванки)
  3. Продекламуйте Гімн України.      
  4. Назвіть прізвище Президента України. (Порошенко).
  5. Як називають Основний закон держави? (Конституція).
  6. Коли була прийнята Конституцію України? (28 червня 1996 р.).
  7. Біпатриди — це особи без громадянства чи з подвійним громадянс­твом? (Особи з подвійним, громадянством).
  8. Скільки областей в Україні? (24).
  9. Основний Закон держави. (Конституція)
  10. Україна — демократична чи недемократична держава? (Демократична).
  11. У якому році Україна стала незалежною державою? (У 1991 р.).
  12. Апатрид — особа без громадянства чи з подвійним громадянством? (Без громадянства).
  13. Із якого віку людина може брати участь у виборах? (Із 18 років).
  14. Які міста в Україні мають спеціальний статус? (Київ, Севастополь).
  15. Хто в Україні здійснює законодавчу владу? (Верховна Рада).
  16. Особи, що мають стійкий правовий зв'язок із певною державою? (Громадяни).
  17. Хто в Україні є головою держави? (Президент).
  18. Нормативно-правовий     документ     законодавчої влади. (Закон).
  19. Коли відзначається День Конституції України? (28 червня).
  20. Який вигляд має Державний Герб України? (Тризуб).

 

Неповнолітні у трудових відносинах

  1. Із якого віку допускається прийом на роботу не­повнолітніх осіб? (З 16 років — за згодою бать­ків; з 14 років — на легких роботах, якщо не заважає навчанню, не шкодить здоров'ю, є згода батьків і медичний огляд).
  2. Усі особи до 18 років приймаються на роботу після медичного огляду.
  3. До якого віку обов'язковим є щорічний медичний огляд? (До досягнення 21 року).
  4. До 15 років забороняється тривала робота по під­німанню і переміщенню вантажів. Скільки годин може тривати така робота? (Діти не повинні пра­цювати довше третини робочого часу).
  5. В яких випадках забороняється залучати неповноліт­ніх до роботи? (Вночі, у святкові, вихідні дні; при шкідливих умовах праці, на підземних роботах).
  6. Що отримує працівник після виконаної роботи? (заробітну плату).

 

Кримінальна відповідальність неповнолітніх

  1. Із якого віку підлягають кримінальній відпові­дальності неповнолітні?( З 16 років).
  2. Хто не підлягає кримінальній відповідальності? (Хто не порушує закон)
  3. За які злочини підлягають кримінальній відпові­дальності неповнолітні від 14 до 16 років?               (За вбивство, зґвалтування, грабіж, розбій, злісне хуліганство, умисне знищення державного  май­на. Термін не більше 10 років)
  4. Які заклади виховного характеру створені для неповнолітніх за порушення законів?                 (Спецшко­ли, спецучилища, колонії)
  5. Чи передбачена кримінальна відповідальність за екологічні правопорушення? (Так)
  6. Кримінальна відповідальність настає за проступок чи злочин? (За злочин)
  7. Назвіть мінімальний вік, із якого настає кримінальна відповідаль­ність. (14 років)
  8. Рішення, яке виноситься судом присяжних. (Вер­дикт)
  9. Який вид відповідальності настає за втягнення в злочинну діяльність неповнолітніх? (Кримінальна)
  10. Що має більшу суспільну небезпеку — злочин чи проступок? (Злочин)

 

Загальні поняття

  1. Як називається основний міжнародний документ про права дитини? (Конвенція про права дитини)
  2. Чи є ознакою держави наявність податкової системи? (Так)
  3. Яка галузь права регулює стосунки між дітьми та батьками? (Сімейна)
  4. Яким є мінімальний вік призову на військову службу? (18 років)
  5. Система загальнообов'язкових правил поведінки людей, що встанов­лені й охороняються державою. (Право)
  6. Як називається служба для громадян, що за релігійними переконан­нями не можуть проходити військову службу? (Альтернативна)
  7. Як називається основний міжнародний документ, що захищає права людини? (Загальна декларація прав людини.)
  8. Який вид відповідальності настає за порушення правил для пішо­ходів? (Адміністративна)
  9. Документ, що засвідчує особу. (Паспорт) 
  10. Назвіть найвищу виборну посаду в Україні. (Президент)
  11. Мінімальний вік вступу до шлюбу чоловіків. (18 років)

Права дитини

  1. Назвати одну з форм захисту прав дітей, позбавлених батьківського піклування. (Опіка)
  2. Назвати місто, де були прийняті міжнародні правила здійснення пра­восуддя щодо неповнолітніх. (Пекін)
  3. Із якого віку людина може самостійно вибирати своє громадянство? (Із 18 років)
  4. Які основні міжнародні документи закріплюють права дитини? (Кон­венція про права дитини           1989 р., Декларація прав дитини 1959 р.)
  5. Які обов'язки учнів вам відомі? (Див. Статут школи)
  6. Місто, у якому 10 грудня 1948 р. було прийнято та проголошено За­гальну декларацію прав людини. (Париж)
  7. До якого віку людина вважається дитиною? (До 18 років, якщо за за­коном вона не досягла повноліття раніше)
  8. Які права учнів вам відомі? (Див. Статут школи)
  9. Із якого віку настає кримінальна відповідальність? (Із 18 років, в особ­ливих випадках — із 14 років)
  10. Чи застосовують смертну кару до неповнолітніх? (Ні)
  11. Назвіть державні символи України. (Герб, прапор, гімн)
  12. Назвіть національні символи України. (Верба, калина, писанка, вииванки)

 

Кримінальний процес

  1. Основний документ громадянина. (Паспорт)
  2. Організована злочинність Сицилії. (Мафія)
  3. Обвинувачувач у суді. (Прокурор)
  4. Головний закон країни. (Конституція)
  5. Добровільне об'єднання громадян країни за певними політичними поглядами. (Партія)
  6. Особи, які не досягли 18-річноговіку. (Неповнолітні)
  7. Рішення суду. (Вирок)
  8. Виборний законодавчий орган держави. (Парламент)
  9. Стан, коли людина є одночасно громадянином двох держав. (Подвій­не, громадянство)
  10. Захиснику суді. (Адвокат)
  11. Доказ того, що підозрюваний у скоєнні злочину був у цей час зовсім в іншому місці. (Алібі)
  12. Він може бути цивільним, адміністративним, кримінальним. (Ко­декс)
  13. Той, хто бачив злочин. (Свідок)

 


завантажено 12.11.2014




ЗАДАЧІ З ПРАВА



1.Якщо в громадян України на турецькому судні в територіальних во­дах Італії народилася дитина, яке громадянство вона матиме?

 

2.Громадянин С, віком 17 років, вирішив заснувати партію «Еколо­гія». Яким правом прагнув скористатися громадянин? Чи може гро­мадянин С. виступати засновником партії? За яких умов він мав би таку можливість?

 

3.Користуючись текстом Конституції України, визначте зміст основних політичних прав за схемою: Статті Конституції України — Політичне право — Зміст права.

 

4.Громадянин С. у своєму листі висловив думку про хибність дій Президен­та в конфлікті на Балканах. Яким правом скористався громадянин С?

а)     свободи думки;

б)     свободи слова.

Листа прочитав поштар. Яке право громадянина С. він порушив?

 

5.7-річному Сергійкові та його батькам було відмовлено директором школи в прийомі до 1 класу у зв'язку з приналежністю до однієї із сект. Чи правомірні дії директора? Свою відповідь обґрунтуйте.

 

6.Учень 10 класу був прийнятий на посаду вантажника продовольчого магазину. Чи правомірні дії адміністрації магазину? Яким є порядок прийому учнівської молоді?

 

7.Учня 11 класу було звільнено з роботи на підставі клопотання школи про незадовільне відвідування учнем школи. Чи правомірні дії ад­міністрації?

 

8.Матері учня 10 класу віком 55 років при стажі роботи 20 років було призначено пенсію в розмірі 55 % від заробітку. Чи правомірні дії державного органу?

 

 9. Учень 7 класу Сергійко звернувся до лікаря зі скаргою на періодичний головний біль. Яким правом скористувався учень?

 

10. Миколі виповнилося 17 років, й адміністрація заводу встановила три­валість робочого тижня 38 годин у зв'язку з робочою необхідністю, а також призначила відпустку восени тривалістю 25 днів. Чи право­мірні дії адміністрації? Які порушення трудового законодавства були допущені? Як має вчинити Микола?

 

11.Владислава, учня 10 класу, було звільнено з роботи без згоди комісії в справах неповнолітніх. Він звернувся до суду з позовом.

Яким пра­вом скористався Владислав?

 

12. Батьки Сергія отримали в користування від родини трикімнатну квар­тиру, а батьки його товариша Кості збудували власний чотирикімнат­ний будинок. Хто з батьків друзів реалізував своє право на житло?

 

13.Чи може претендувати громадянин М., віком 60 років, зі стажем ро­боти 20 років на трудову пенсію? Який вид пенсії йому надається?

 

14.Учневі С. було відмовлено в прийомі документів до 10 класу у зв'язку з його національною приналежністю. Чи правомірні дії ад­міністрації?

 

15.Юнак віком 21 рік і дівчина віком 16 років подали заяву до РАГСу. їм було відмовлено в реєстрації шлюбу. Схарактеризуйте дії адміністра­ції РАГСу.

 

16.Громадянин В. заповів своє майно онукам. Якою буде ця угода: двос­тороння, одностороння, багатостороння?

17.Повинно бути три відповіді на це запитання.

1.  Як можна встановити батьківство для дитини, адже якщо Віктор — батько дитини, він має зобов'язання перед нею. (Батьківство можна встановити через суд за заявою одного з бать­ків, а також самої дитини після 18 років із про­веденням медичного тесту.)

 

2.  Що означає тест на визначення батька? (Чоловік здає кров до лабораторії, але кров не завжди точно показує батьківство. Тому вже сьогодні використовується тест на ДНК. Достовірність тесту99,9%. Він усуває всі непорозуміння між батьками дитини.)

 

3.  Якщо підтвердиться, що Віктор — батько дити­ни, то які його правові зобов'язання? (Він буде виплачувати допомогу дитині до досягнення нею 18 років. Не має значення, був він підлітком під час народження дитини чи ні.)

 

 

завантажено 10.11.2014





СИТУАТИВНІ ЗАВДАННЯ


Перша ситуація «Тарас Бульба».

Гоголівський герой Тарас Бульба в пориві гніву звер­тається до свого сина - зрадника Андрія зі словами: «Я тебе породив, я тебе і вб'ю».

Запитання:

Чи мав право батько вбивати сина за козацьких часів? А відповідно до сучасних законів? Підтвердіть свої міркування статтею Конституції України. (Зачи­тати ст. 27.)

 

Друга ситуація «Із казки «Царівна-жаба».

Світлиця. Сидить Іван-царевич. Забігає дівчина і кри­чить: «Навіщо ти, Іване-царевичу, спалив мою жаб'ячу шкіру?.. Шукай мене тепер в Тридев'ятому царстві, у Кощія Безсмертного».

Запитання:

— Яке право порушив Іван-царевич?

(Право на особисте життя, на таємницю, ст. Кон­ституції 32.)

 

Третя ситуація «Батько поза шлюбом».

Оксана в 15 років завагітніла. Вона стверджує, що її одно­класник Віктор — батько дитини. Віктору 16 років, він від­мовляється утримувати дитину й одружуватися з Оксаною,

Запитання:

— Чи повинен Віктор, на вашу думку, утримувати дитину?

 

Четверта ситуація

Буратіно сидить в автобусі біля вікна і з цікавістю дивиться на будин­ки. В автобус заходить жінка з дитиною. Що має зробити Буратіно? (Треба встати й доброзичливо запропонувати їм сісти.)

 

Пєята ситуація

Якою має бути вихована людина? (Чемною, увічливою, щирою, так­товною.)

 

Шоста ситуація

  Незнайко зустрів на вулиці дівчину-однокласницю. Вона йшла з мага­зину й несла важку торбу. Що має зробити Незнайко? (Треба сказати:«Дозволь тобі допомогти. Мені це зовсім не важко».)

 

Сьома ситуація
Яке правило порушила Лисичка в казці «Лисичка й Журавель»?

(Правило гостинності.)

 

Восьма ситуація

6.Пригадайте народну казку «Колобок». Хто в ній учинив злочин? Чому ви так уважаєте? (Лисиця, яка заманила Колобка та з'їла його, та­ким чином, відібравши в нього одне з найдорожчих прав — право на життя, яке закріплене ст. З Загальної Декларації прав людини.)